jctcuzins logo
Logo designed for Johnson County by Pamela R. Cresswell

Where the Sun First Rises in Tennessee & Tennessee History Begins


Heads of Household
1840 Johnson County, Tennessee


From "Johnson County, Tennessee Census Records 1850-1850", by Walter W. Wilson
These names are obviously not in alphabetical order, but in the order of visitation. Read the names from left to right.

CORNUTT, Hiram WARDEN, Huse GRACE, Joseph H. LYON, Ezekiel
FERRIS, Levi ALLISON, Samuel ARNOLD, Alexander DIXON, Ezekiel
ALLISON, Ephraim GREER, John Sr. WARD, John GENTRY, David
GILLILAND, David MOREFIELD, Vincent GENTRY, Joseph O. ABLE, William
HELMSTUTLER, Francis KEYS, James McCANN, Henry SMITH, John W.
WORLEY, Elias MICHAEL, William MOREFIELD, John B. CORNUTT, William
MOCK, John JOHNSON, Thomas HALL, William STONE, Abros
DURAN, William SUTHERLAND, Joseph WILLS, Peter WILLS, Lewis, Sr.
REED, Charles C. WILLS, John D. JOHNSON, John H. FARRIS, William
SEXTON, Benjamin HAUN, William SNYDER, Elizabeth VENABLE, Lewis
WILSON, Larkin L. MOORE, James MILLER, Reuben NAVE, Abraham
WILSON, Garland WILSON, Joel McQUEEN, William McQUEEN, Elias G.
McQUEEN, Thomas FLETCHER, William GENTRY, William RAMBOW, Aaron
WILSON, William J. WIDBY, John McQUEEN, William C. CRESS, Samuel
BARRY, Thomas ARNOLD, Andrew DONALLY, William McQUEEN, John G.
MINK, John JENKINS, Roland MINK, Derrill M. SHUPE, William
CRESS, David SMITH, Olford (Alford) JOHNSON, William E. WAGNER, Mathias M.
ALLEN, Wesley L. DONALLY, Richard RIGGSBY, William LANGLEY, John
WILSON, Alexr. M. KINNAMON, Henry WILSON, William, Sr. LANGLEY, James
GILBERT, Joseph MULLINS, Absolem DISON, Benjamin WARDEN, John J.
MOORE, John W. FARMER, Jess HINES, JOhn B. SPOVEY, David D.
BRADFUTE, Archibald SMITH, Alexander D. WILSON, Alfred ALLEN, Isaiah
ADAMS, Allen A. DUGGER, Emanuel L. ADAMS, John SMYTH, James C.
JUDD, Roland SHOWN, Leonard FENNER, Jacob SHARP, Patterson
WILSON, Benjamin PIERCE, Richard CAVINESS, Benjamin JENKINS, Hugh
JENKINS, Grace GREYSON, Abraham McQUEEN, Thomas McQUEEN, John B.
HAWKINS, Richard W. MOORE, Green MOORE, Calvine J. STUART, John
WALLACE, Reuben ARRENDELL, Hugh S. CURD, Abraham F. HOCKADAY, Jonathan M
MUSGRAVE, John MCElyea, Larkin ADKINS, William ROBERTS, Richmond
POTTER, Andrew OSBORN, Isaac, Jr. HEATH, Levi HAMMONDS, Richard
TWIDWELL, Obedian LUNDAY, Thomas MITCHELL, John OSBORN, Isaac, Sr.
MUSGRAVE, Aaron OSBORN, Joseph MUSGRAVE, Samuel COOK, Johnson
BAILEY, George W. Baily, Leroy SMITH, Abner WAGNER, Mathias
MOORE, Alfred DUNN, Merida CURD, Ezekiel COOK, Thomas
POTTER, John MUSGRAVE, Isaac HAMMONDS, Alford HEATHERLY, George W.
WILLIAMS, William S. ARRENDELL, Richard REECE, John, Jr. WILSON, Jefferson
MADRON, Robert GREER, Benjamin BOMGARDNER, John STOUT, Daniel
EGGERS, Abner REECE, Hugh REECE, Jacob JONES, THOMAS
WILSON, Isaac MUSGRAVE, Enoch B. WALLACE, Drury STUART, Brittain
ARRENDELL, Jarrott CASSEY, Solomon ADKINS, John WILLIAMS, John
SNYDER, Adam MAY, Elizabeth GUY, Levi WILSON, Jehu
DOTSON, Reuben DOTSON, Elijah PIERCE, James Wagner, David, Sr.
CORNUTT, David DUNN, Larkin DUNN, Godfrey, Sr. DUNN, John
JACKSON, James DUNN, Henry SLIMP, Daniel WAGNER, David H.
WAGNER, Susannah PRICE, David WIDBY, William WIDBY, Tapley
VAUGHT, Nancy WILSON, Tapley DAVIS, William TESTER, Richard R.
MOREFIELD, John, Sr. TESTER, William TESTER, Robert TESTER, Nathaniel
MOORE, Aquilla CARTER, George W. KITE, Clayborn BAILEY, John
LANGSTON, Phineas J. FORRISTER, Ather(Arthur) JENKINS, Rowand W. SNYDER, William N.
McCANN, Hugh HAWKINS, John WILSON, Alfred ASHER, James M.
SNYDER, Daniel VAUGHT, John H. TESTER, John SNYDER, Washington
VAUGHT, John S. REECE, Isaac WAGNER, Jacob, Sr. WAGNER, David, Jr.
REECE, Daniel BOYD, William D. SNYDER, Peter SLIMP, John, Jr.
GAMBILL, William STOUT, Nicholas PROFFIT, Jackson STOUT, Godfrey D.
ASHER, Joseph ARRENDELL, William HAYS, William WARD, Thomas
JOHNSON, Nancy SLIMP, John, Sr. DOUGHERTY, Jacob WARD, John, Jr.
WARD, Daniel JONES, Allen McBRIDE, Andrew MAST, Adam
DAUGHERTY, Elijah MOREFIELD, Henry ARNEY, John BAKER, Daniel
WHITE, Washington SIZEMORE, George EDMONDSON, James K. WAGNER, Jacob, Jr.
SLIMP, Michael BAKER, Alexander BAKER, John CAVINOR, James
LUNSFORD, Elisha CABLE, Conrad CABLE, Casper BUNTON, William
SIMMONS, William DUGGER, Jacob F. VINES, Elias DUNCAN, Abner
SMITH, Ezekiel ROBERTS, Jacob DUGGER, Peter E. ANDERSON, Thomas
ASHER, William E. ASHER, John E. VINES, Sarah SWINEY, Daniel
ESTESS, Polly FURGASON, Adam GUINN, Abel GREEN, Nancy
CABLE, Andrew DUGGER, John, Sr. POTTER, Daniel DUGGER, Samuel
CABLE, Benjamin DUGGER, William B. DUGGER, John, Jr. DUNTON, Frances
WILSON, Hugh HAMPTON, Jacob LAWS, Lucy CABLE, Daniel
PERKINS, Joshua KITE, Isaac WHITE, John R. GLENN, Leah
SMITH, Jacob A. SHULL, John WILSON, Andrew BOWMAN, Sarah
GILLELAND, James GRINDSTAFF, Nicholas, Jr. TRIFFLESTREET, Christian BRADLEY, James
McCLOUD, Isom CHURCH, Solomon CABLE, Peter V. TREFFLESTREET, George
MAST, Joseph C. MORELAND, William MORELAND, Catherine GENTRY, John
SCOTT, John W. STOUT, George STOUT, David (Roan Creek) LAWS, Jeremiah
WAGNER, Joseph GRINDSTAFF, Nicholas, Sr. STOUT, David D. TURNER, W. Warren
RASOR, John Jr. OWEN, Jesse CLARK, Lydia ENSOR. John K.
ROBINSON, Daniel JORDAN, John DUGGER, Joel VanHUSS, John
SLATER, Thomas VanHUSS, Valentine RAINBOLT, Elisha TURNER, Martin
BURNS, Samuel RASOR, Peter ROBERTS, William CAMPBELL, John
SMITHPETER, Alfred SMITHPETER, Michael GRINDSTAFF, Johh STOUT, John P.
CLAWSON, WIlliam RASOR, John, Sr. OFFIELD, Paskal ARNOLD, Merida D.
ADAMS, William DUBAR, Benjamin CARTER, Fielding HOWARD, Samuel
WALKER, Ansel MORLEY, William SHUFFIELD, John CLAWSON, Alfred
HEATON, Joseph POWELL, Henry PROFFITT, Samuel CAMPBELL, John R.
SHELLY, Joseph STALCUP, Aaron TOMPKNS, William KIDD, Johnson W.
HOWARD, John SHOWN, Leonard, Jr. MULLINS, Joseph MILLER, John
ROBINSON, Joseph STOUT, Henry SLIMP, Joseph GENTRY, Joseph
GENTRY, General W. MADRON, Lawson CROSSWHITE, Jess MILLER, Martin
SHOWN, John S. SHOWN, Andrew SHOWN, Joseph SHOWN, William
JACKSON, Nancy WIDBY, William S. CROSSWHITE, Reuben CROSSWHITE, George
CROSSWHITE, John BLEVINS, William LOYD, John MADRON, James
MADRON, Jane PROFFITT, John SHOWN, Isaac LOW, Abraham
McDANIEL, James STOUT, John, Sr. STOUT, John H. McELYEA, Henry
STOUT, John L. PATTERSON, William C. WILSON, Johnson MOORE, Rufus
LOW, Jacob JOHNSON, Thomas H. JOHNSON, John O. MORLEY, Nancy
SHOWN, Frederick WILSON, Andrew COLE, Jesse CLARK, Sampson
TIPTON, William M. ROSENBALM, Nicholas WRIGHT, John SCOTT, George W.
GENTRY, John, Sr. GENTRY, Josoeph GENTRY, William, Jr. BUCKLES, Edward L.
HICKENBOTOM, Moses BLEVINS, Mathew BLEVINS, Gatewood BLEVINS, Clary
BLEVINS, James L. BLEVINS, John BLEVINS, John L. BLEVINS, Armsted
BLEVINS, William C. BLEVINS, William R. BLEVINS, Bonepart WIDBY, John L.


Go to Johnson County Homepage

Return to Johnson County Census Index


Copyright © 1997 Mary Floy Katzman